Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 15
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Kto zyskuje, a kto traci na polityce klimatycznej UE?
Pomimo polskiego weta ws. zwiększenia celów redukcji emisji CO2, Komisja Europejska nadal forsuje zaostrzenie polityki klimatycznej UE. Skutki takiego zaostrzenia będą dla poszczególnych krajów członkowskich bardzo zróżnicowane.

- Kraje unijne o znacznym udziale przemysłu i produkcji energii z paliw kopalnych, jak Polska, ewidentnie stracą. Część krajów unijnych mogłaby odnieść korzyści z takiej polityki poprzez rozwój nowych technologii i opartej na nich produkcji. Grupę potencjalnych beneficjentów tworzą: Francja - rozwój przemysłu jądrowego, Niemcy - rozwój przemysłu energetyki odnawialnej, Wielka Brytania - rozwój usług finansowych, Holandia i Skandynawia - rozwój nowoczesnych urządzeń, przy zachowaniu niskich emisji CO2 - mówi dr Bolesław Jankowski, wiceprezes firmy doradczej EnergSys Badania Systemowe.

Jak podkreśla, już widać jednak, że spodziewane korzyści nie pojawią się w oczekiwanej skali. Po pierwsze - jest mało prawdopodobne, że podobne do unijnych wymagania zostaną wdrożone w innych krajach. Rewolucja łupkowa sprawia, że najbliższych dekadach energetyka nadal będzie opierać się na paliwach kopalnych. Nie pojawi się na rynku światowym tak silny jak oczekiwano wzrost popytu na urządzenia dla energetyki jądrowej, odnawialnej, czy na instalacje do wychwytu i składowania CO2.

Po drugie, widoczne staje się, że nawet w nowych segmentach produkcji firmy unijne przegrywają w konkurencji z firmami azjatyckimi. Może więc dojść do tego, że wykreowany w UE popyt na urządzenia energetyki odnawialnej, jądrowej czy efektywne energetycznie urządzenia będzie zaspokajany głównie dostawami z Chin, przyczyniając się do pogłębienia stagnacji gospodarczej w UE powodowanej wysokimi cenami energii i ograniczeniem energochłonnej produkcji przemysłowej.

W opinii Bolesława Jankowskiego Polski jest najbardziej narażona na negatywne skutki polityki klimatycznej spośród krajów UE. Potwierdzają to ostatnie opracowania przedstawione przez Komisje Europejską. Wprawdzie oceny dot. skutków redukcji 80 proc. gazów cieplarnianych zgodnie z Mapą drogową 2050 pokazują jedynie efekty dla całej UE, to pewne informacje dot. skutków dla poszczególnych krajów można znaleźć w opublikowanych analizach oceniających skutki zaostrzenia celu redukcji emisji w roku 2020 z 20 proc. na 30 proc. (European Commision: Analysis of options beyond 20 proc. GHG emission reductions: Member State results. Brussels, 1.2.2012. Commission Staff Working Paper. SWD(2012) 5 final). Z opracowania tego wynika, że w przypadku pełnego wdrożenia Pakietu klimatycznego bezpośrednie koszty dla Polski, mimo zastosowania mechanizmów kompensacyjnych będą ponad dwukrotnie wyższe niż w średnio w grupie biedniejszych krajów UE i prawie dwukrotnie wyższe niż średnio w bogatszych krajach UE. W przypadku zaostrzenia celu redukcji do 30 proc. koszty w Polsce są nadal wyraźnie wyższe niż średnio w pozostałych krajach. Oceny te przyznają także, że mechanizmy kompensacyjne, jakie miały być zastosowane w celu wyrównywania kosztów okazują się w przypadku Polski zupełnie nieskuteczne.

- Różnice w stosunku do wcześniejszych ocen są szokujące, gdyż w opracowania KE z roku 2008 mechanizmy te miały przynieść Polsce w 2020 r. przychody na poziomie 1,2 proc. PKB kompensując niemal w całości koszty wdrożenia Pakietu klimatycznego. Obecne oceny KE wskazują, że przy pełnym wdrożeniu Pakietu klimatycznego mechanizmy te nie przyniosą Polsce żadnych korzyści (słownie - zero korzyści), a w przypadku zaostrzenia celu do 30 proc. redukcji w roku 2020 - przyniosą 0,07 proc. PKB. Oznacza to przyznanie, że wcześniejsze niezwykle optymistyczne dla Polski oceny, które były podstawą do podejmowania decyzji , były całkowicie błędne - wskazuje Bolesław Jankowski.
 
Dodane przez prakseda dnia maja 18 2012 20:25:56 · 9 Komentarzy · 390 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.