Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Bankrut na czele Unii Europejskiej
Cypr to kolejny po Grecji kandydat do bankructwa. W zeszły poniedziałek agencja Fitch obniżyła rating kraju do poziomu śmieciowego. Fitch szacuje, że cały cypryjski sektor bankowy potrzebuje dokapitalizowania w wysokości 4 mld euro. Kolejne 6 mld euro jest potrzebne do uzupełnienia braków w budżecie. Władze w Nikozji wystąpiły o pomoc do tzw. trojki, w której skład wchodzą Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny. Eksperci trojki jeszcze dziś mają się udać na pogrążoną w kryzysie wyspę. Przyćmi to nieco początek cypryjskiej prezydencji i związane z nią ambitne plany władz w Nikozji. Hasło przewodnictwa brzmi w końcu "Lepsza Europa".

Cypryjscy politycy usiłowali wczoraj zatrzeć złe wrażenie. - Problemy banków nie będą miały wpływu na prezydencję. To dwie osobne rzeczy - zapewnił rzecznik cypryjskiego przewodnictwa w UE Nikos Christodulides. Według niego na prezydencję przeznaczono oddzielny budżet w wysokości ok. 60 mln euro. Cypr wzmocnił także swoje przedstawicielstwo w Brukseli, zatrudniając dodatkowych 150 urzędników i dyplomatów. Oficjalny program zostanie przedstawiony dziś w Brukseli. Już wiadomo jednak, że głównym priorytetem będzie osiągnięcie porozumienia ws. nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020 i to już na jesieni. Na to naciska także Polska, która liczy na 68 mld euro z funduszy strukturalnych.

Nie będzie to jednak łatwe, ponieważ płatnicy netto, m.in. Francja, Niemcy czy Wielka Brytania, chcą znacząco zmniejszyć budżet. Nie zgadza się na to Parlament Europejski. A to właśnie PE - wspólnie z Radą - zatwierdza roczny budżet UE. Zapowiada się więc kolejny konflikt z europosłami. Dania przeforsowała podczas swojego przewodnictwa reformę strefy Schengen, lekceważąc stanowisko PE. Eurodeputowani zerwali stosunki z Kopenhagą. Dużym wyzwaniem dla Nikozji będą także relacje z Turcją, która od 1974 r. okupuje północną część Cypru. Władze w Ankarze zapowiedziały, że na czas cypryjskiego przewodnictwa zawieszą rozmowy akcesyjne z UE.

Cypryjczycy będą także musieli zdecydować, od kogo chcą się finansowo uzależnić. Obecnie szukają bowiem wsparcia nie tylko trojki, lecz także Rosji i Chińczyków. Swoje siedziby na Cyprze ma wiele rosyjskich firm, a rosyjscy oligarchowie zasilają swoimi funduszami cypryjskie banki. Kreml już rok temu udzielił władzom w Nikozji 2,5 mld euro kredytu. Możliwe, że w tym roku dołoży kilka miliardów. I w przeciwieństwie do trojki bez stawiania warunków. Tyle że powstanie wtedy pytanie, czy uzależniona całkowicie od Rosji wyspa, może kierować pracami Rady UE, w sposób neutralny.

Aleksandra Rybińska
Gazeta Polska Codziennie
 
Dodane przez prakseda dnia lipca 02 2012 10:57:21 · 9 Komentarzy · 116 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.