Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Czeski parlament przeciw europejskiemu nadzorowi bankowemu
W uchwale zagrożono zablokowaniem terminu wdrożenia. "Nie możemy zaakceptować pozbawienia czeskiego Banku Narodowego znaczących kompetencji" - podkreślono.

Senatorzy i posłowie zwrócili uwagę, że "większość czeskich banków należy do spółek międzynarodowych", i wyrazili obawę, że zagraniczne centrale banków "w przypadku problemów finansowych mogą czerpać pieniądze z wkładów czeskich obywateli na zdrowych kontach czeskich filii swoich macierzystych placówek".

"Bruksela nie może odbierać podstawowych kompetencji czeskiemu Bankowi Narodowemu, którego głównym zadaniem jest zapewnienie stabilizacji finansowej w kraju. Może bowiem dojść do sytuacji, kiedy czeski bank, zależny od zagranicznej instytucji finansowej, znajdzie się poza gestią czeskiego Banku Narodowego" - ostrzeżono.

Deputowani zapewnili, że "akceptują konieczność zapobiegania sytuacjom kryzysowym", ale zaznaczyli, że nie mają "informacji o działaniach poszczególnych mechanizmów nadzoru bankowego, które mogą zawierać elementy zagrażające stabilizacji finansowej krajów członkowskich Wspólnoty".

Podkreślili też, że obawiają się utraty niezależności czeskiego Banku Narodowego, ponieważ decyzje dotyczące nadzoru mają być podejmowane jedynie kwalifikowaną większością głosów.

Uchwałę obu izb parlamentu poparł prezydent Vaclav Klaus.

Premier Petr Neczas powiedział czeskim dziennikarzom po październikowym szczycie UE w Brukseli, że "w obecnych uzgodnieniach jest wiele krytycznych punktów, co do których brakuje jasności i muszą one zostać wyjaśnione, zanim przystąpi się do wspólnego nadzoru instytucji finansowych".

Neczas zarzucił Radzie Europejskiej, że "koncentruje się na procedurach i terminach", zamiast rozpatrywać "samą substancję mechanizmu nadzoru bankowego". Szef czeskiego rządu powiedział, że stanowisko Pragi popierają inne państwa: Szwecja i Dania, a stanowisko Czech w wybranych kwestiach podzielają "Holandia, Luksemburg i Polska".

Ramy prawne nadzoru bankowego mają powstać do 1 stycznia 2013 roku, a sam nadzór - według ustaleń szczytu - będzie mógł zacząć efektywnie funkcjonować prawdopodobnie w ciągu 2013 roku.
 
Dodane przez prakseda dnia pa¼dziernika 27 2012 12:35:00 · 9 Komentarzy · 75 CzytaÅ„ · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
GratulujÄ™ strony i oczekujÄ™ aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.