|
Nawigacja |
|
|
Użytkowników Online |
|
|
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
|
|
|
|
|
|
|
Akademicki Klub Obywatelski: "Narodowi węgierskiemu i jego przywódcom z całego serca gratulujemy odwagi" |
|
|
Nasz ogromny szacunek budzi jasność, z jaką dokument ten przedstawia najważniejsze dokonania kolejnych pokoleń Węgrów, poczucie dumy, która znajduje w nim swój czytelny wyraz, siła, z jaką wzywa do kontynuowania tego, co w dziejach kraju było najbardziej cenne, a także odrzucenia tego, co zgubne, narzucone przemocą, wywołane przez obcy dyktat i totalitarne zniewolenie.
Narodowi węgierskiemu i jego przywódcom z całego serca gratulujemy odwagi, dzieląc ich radość z uchwalenia przełomowego w skali europejskiej aktu i nadzieję na to, że szybko zacznie on przynosić pożądane owoce. Życzymy, by zgodnie z ustaleniami tej konstytucji i pod jej rządami wolne Węgry wspaniale się rozwijały, stając w przedniej straży tradycyjnych europejskich norm społecznych i państwowych. Pragniemy też, by słowa Preambuły Konstytucji Węgrów, które pozwalamy poniżej zacytować, zachęciły również inne narody Europy Środkowej i Wschodniej do ostatecznego wyzwolenia się z więzów komunizmu:
„Boże, pobłogosław Węgrów".
Narodowe wyznanie wiary.
My, członkowie narodu węgierskiego, na początku nowego tysiąclecia, z odpowiedzialnością za każdego Węgra, wyznajemy co następuje:
Jesteśmy dumni, że nasz pierwszy król, święty Stefan przed tysiącem lat osadził węgierskie państwo na trwałych fundamentach, a naszą ojczyznę uczynił częścią chrześcijańskiej Europy.
Jesteśmy dumni z naszych przodków, którzy walczyli o przetrwanie naszego kraju, jego wolność i niepodległość.
Jesteśmy dumni z powodu wielkich dzieł duchowych Węgrów.
Jesteśmy dumni, że nasz naród przez stulecia bronił w walkach Europę, a swoimi talentami i pracowitością pomnażał jej wspólne wartości.
Uznajemy kluczową dla podtrzymania naszego narodu rolę chrześcijaństwa. Szanujemy różne tradycje religijne naszego kraju.
Obiecujemy, że zachowamy jedność duchową narodu, która w wichrach minionego stulecia rozerwana została na części. Narodowości i grupy etniczne żyjące na Węgrzech uważamy za część narodu węgierskiego.
Zobowiązujemy się, że będziemy chronić i pielęgnować nasze dziedzictwo, węgierską kulturę, niepowtarzalny język oraz wytwory natury i dzieła człowieka w rejonie Basenu Karpackiego.
Czujemy odpowiedzialność wobec naszych potomków, dlatego rozumnie korzystając ze źródeł materialnych, duchowych i naturalnych, chcemy dla tych, którzy przyjdą po nas, zachować godne warunki życia.
Wierzymy, że nasza kultura narodowa jest wkładem do różnorodnej jedności europejskiej.
Szanujemy wolność i kulturę innych ludów, staramy się o współdziałanie z każdym narodem świata.
Wyznajemy, że podstawą ludzkiego istnienia jest godność człowieka. Wyznajemy, że wolność człowieka może urzeczywistnić się tylko we współdziałaniu z innymi.
Wyznajemy, że najważniejszymi ramami naszego współistnienia są rodzina i naród, a podstawowymi wartościami naszej jedności pozostają wierność, wiara i miłość.
Wyznajemy, że podstawą siły wspólnoty i poszanowania każdego człowieka jest praca, dzieło ludzkiego ducha.
Wyznajemy obowiązek niesienia pomocy pokrzywdzonym i ubogim.
Wyznajemy, że wspólnym celem obywatela i państwa jest dobre życie, bezpieczeństwo, ład, sprawiedliwość, pełnia wolności.
Wyznajemy, że prawdziwe rządy ludu są tam, gdzie państwo służy swoim obywatelom i rozwiązuje ich problemy sprawiedliwie, bez nadużyć i stronniczości.
Szanujemy osiągnięcia naszej historycznej konstytucji oraz Świętą Koronę, która ucieleśnia konstytucyjną ciągłość państwową Węgier i jedność narodu.
Nie uznajemy czasowego zawieszenia naszej historycznej konstytucji spowodowanego obcymi najazdami.
Odrzucamy przedawnienie nieludzkich zbrodni dokonanych przeciwko narodowi węgierskiemu i jego obywatelom przez rządzące dyktatury: narodowych socjalistów i komunistów.
Nie uznajemy prawnej ciągłości komunistycznej „konstytucji" z 1949 roku, która była podstawą reżimu, dlatego ogłaszamy jej nieważność.
Zgadzamy się z posłami pierwszego wolnego Zgromadzenia Narodowego, którzy w swojej pierwszej uchwale stwierdzili, że nasza dzisiejsza wolność wyrasta z Powstania 1956 roku.
Uznajemy, że powrót samostanowienia państwowego naszej ojczyzny, utraconego 19 marca 1944 roku, nastąpił 2 maja 1990 roku – w dniu zawiązania się pierwszego Zgromadzenia Narodowego pochodzącego z wolnych wyborów. Ten dzień uznajemy za początek nowej demokracji i konstytucyjnego porządku naszej ojczyzny.
Uznajemy, że po dziesięcioleciach XX wieku, prowadzących do moralnej zapaści, istnieje niezbędna potrzeba duchowej odnowy.
Pokładamy ufność we wspólnie tworzonej przyszłości i w świadomości powołania młodych pokoleń. Wierzymy, że nasze dzieci i wnuki swymi talentami, wytrwałością i duchowymi wysiłkami na nowo uczynią Węgry wielkimi.
Nasza konstytucja jest podstawą naszego porządku prawnego – to umowa między Węgrami, tymi z przeszłości, z teraźniejszości i z przyszłości.
Jest ona żywą ramą, która wyraża wolę narodu i określa formę, w jakiej chcemy żyć.
My, obywatele Węgier, jesteśmy gotowi budować ład naszego kraju na współpracy całego narodu.
Analogiczna Preambuła do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej jest marzeniem naszym i – jesteśmy o tym przekonani – zdecydowanej większości Polaków. Węgrzy dają nam przykład, że takie marzenia można zrealizować.
My, członkowie Akademickiego Klubu Obywatelskiego, zwracamy się więc do wszystkich patriotycznych środowisk w naszej Ojczyźnie, do każdego, kto chciałby, by Konstytucja naszej Rzeczypospolitej rozpoczynała się podobnym - zgodnym z naszą wiarą i nadzieją, z naszą tradycją i aspiracjami - wezwaniem, o podjecie wysiłku na miarę czasu i aktywne włączenie się w życie narodu, o śmiałość i żarliwość w głoszeniu ścisłego związku polskiej tradycji państwowej i narodowej z zachodnim chrześcijaństwem, jako że ono przede wszystkim formowało nasze wartości i pozwalało na współuczestnictwo w życiu całej chrześcijańskiej Europy. Chcielibyśmy, by w tym duchu trwały też pokolenia naszych dzieci i wnuków.
Od świętego Wojciecha który przez tysiąc lat był patronem naszego państwa i narodu w dobrych i złych chwilach, po błogosławionego Jana Pawła II, który jeszcze niedawno był naszym orędownikiem ziemskim, a teraz stał się niebieskim, pokolenia naszych rodaków zobowiązują nas do tego, byśmy i my podjęli ich wielkie dzieło, wyznając ich wiarę i odpłacając naszą miłością za ich miłość. Tylko w ten sposób będziemy mogli odnaleźć sens wolności i utrzymać ją dla dobra naszych dzieci i wnuków - jako pełnoprawnych obywateli europejskiej wspólnoty.
Przez długie lata zaborów i komunistycznej opresji naród polski miał tylko wiarę, a wolności pragnął. Dziś, dzięki tej niezwykłej, głęboko zakorzenionej w narodowej tradycji wierze, mamy wolność i wolne państwo. Teraz musimy zrobić wszystko, by było ono oparte na zasadach i normach moralności chrześcijańskiej, która ukształtowała demokrację europejską. Początek powinna wyznaczyć nowa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, która trwale zakotwiczy nasze życie narodowe i państwowe w europejskim świecie wartości chrześcijańskich.
1. prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak – UAM – Przewodniczący AKO
2. ks. dr Adam Adamski Cor - UAM
3. mgr Przemysław Alexandrowicz – KIK
4. dr Anna Andruszewska
5. mgr Krystyna Andrzejewska UAM
6. prof. dr hab. Marek Andrzejewski – USzczeciński
7. dr Roman Andrzejewski
8. dr hab. Bartłomiej Andrzejewski – PAN
9. dr Róża Antkowiak – UAM
10. prof. dr hab. Wiesław Antkowiak - UAM
11. dr Adam Babula – UAM
12. dr Lidia Banowska – UAM
13. dr Arkadiusz Bednarczuk – UAM
14. prof. dr hab. Czesław Błaszak – UAM
15. prof. dr hab. Jacek Błażewicz – PP
16. dr Paweł Binek – UP Kraków
17. prof. dr hab. Krystyna Boczoń – UMed
18. prof. dr hab. Władysław Boczoń – UAM
19. prof. dr hab. Mieczysława Irena Boguś – PAN Warszawa
20. dr Krzysztof Borowczyk - UAM
21. ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz – UAM
22. dr hab. Mariusz Bryl – UAM
23. Krystyna Celichowska – lekarz
24. doc. dr hab. Bogdan Celichowski – architekt
25. dr Remigiusz Ciesielski – UAM
26. prof. dr hab. Andrzej Cieśliński – UMed
27. dr Ewa Ciosek – UAM
28. dr Elżbieta Czarniewska – UAM
29. prof. dr hab. Janusz Czebreszuk – UAM
30. prof. dr hab. Jacek Dabert – UAM
31. dr Mirosława Dabert – UAM
32. mgr Jan Dasiewicz – UAM
33. dr Maria Dąbrowska-Bąk – UAM
34. mgr inż. Maria Dolata – architekt
35. inż. Józef Drausowski
36. prof. dr hab. Leon Drobnik – UMed
37. prof. dr hab. Edward Dutkiewicz – UAM
38. prof. dr hab. Maria Dutkiewicz – UAM
39. dr Tadeusz Dziuba – radny Miasta Poznania
40. mgr Sylwiana Firin – Gramowska
41. mgr Agata Fischbach
42. dr Jerzy Fischbach
43. prof. dr hab. Antoni Florkiewicz
44. Wojciech Foltyn
45. mgr Bogdan Freytag
46. dr hab. Jerzy Galina – PAN
47. mgr Witold Gedymin – UE
48. dr Grzegorz Gertig
49. prof. dr hab. Henryk Gertig – UMed
50. prof. dr hab. Bożena Górczyńska-Przybyłowicz – UAM
51. prof. dr hab. Witold Grzebisz – UP
52. dr Michał Haake – UAM
53. dr Jolanta Hajdasz – naucz. akad .
54. prof. dr hab. Henryk Hudzik – UAM
55. prof. dr hab. Jacek Jackowski – PP
56. prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz – UAM
57. prof. dr hab. Dobrochna Jankowska – UAM
58. prof. dr hab. Artur Jarmołowski – UAM
59. prof. dr hab. Jarosław Jarzewicz – UAM
60. dr Teresa Jerzak-Gierszewska – UAM
61. mgr Jolanta Jasińska – nauczyciel
62. prof. dr hab. Tomasz Jasiński – UAM
63. mgr Andrzej Judek
64. prof. dr hab. Stefan Jurga – UAM
65. mgr Kazimierz Jósko-Wielgocki – radca prawny
66. dr Józef Kapusta – IBiA Warszawa
67. prof. dr hab. Janusz Kapuściński
68. dr Zofia Karaszkiewicz
69. dr Anna Kasprzyk – UAM
70. prof. dr hab. Andrzej Kaźmierski – UAM
71. mgr Iwona Klimaszewska – UAM
72. prof. dr hab. Bożena Klimczak – UE Wrocław
73. prof. dr hab. Zdzisław Kołaczkowski – AWF
74. mgr Izabela Komar-Szulczyńska – UAM
75. prof. dr hab. Aleksander Kośko – UAM
76. prof. dr hab. Maciej Kozak – UAM
77. prof. dr hab. Edmund Kozal – UP
78. prof. dr hab. Stanisław Kozłowski
79. prof. dr hab. Henryka Kramarz – UP Kraków
80. prof. dr hab. Marek Kraska – UAM
81. prof. dr hab. Tadeusz Marek Krygowski – UWarszawski
82. dr Henryk Krzyżanowski – UAM
83. dr Dariusz Kucharski – Warsztaty Idei Obywateli Rzeczypospolitej
84. prof. dr hab. Mieczysław Kujawski
85. Maria Kujawska
86. mgr Ewa Kuleczka - Drausowska
87. dr Małgorzata Kulesza-Kiczka – lekarz
88. dr Katarzyna Kulińska – PAN
89. prof. dr hab. Tadeusz Kuliński – PAN
90. dr Krystyna Laskowicz – naucz. akad.
91. dr Przemysław Lehmann – PAN
92. mgr Elżbieta Leszczyńska – UAM
93. dr Maria Leśniewicz
94. prof. dr hab. Ignacy Lewandowski – UAM
95. dr Jarosław Liberek – UAM
96. mgr Jolanta Lisiak – architekt
97. mgr Rafał Lisiak – architekt
98. mgr Agata Ławniczak – dziennikarz
99. dr Eryk Łon – UE
100. mgr Małgorzata Łośko – UAM
101. dr Piotr Łukasiak – PP
102. prof. dr hab. Andrzej Maciejewski – UAM
103. dr hab. Przemysław Makarowicz – UAM
104. prof. dr hab. Andrzej Malinowski – UAM
105. prof. dr hab. Jerzy Marcinek – UP
106. prof. dr hab. Arkadiusz Marciniak – UAM
107. prof. dr hab. Wojciech Markiewicz – PAN
108. mgr Jan Martini – artysta muzyk
109. mgr Barbara Materny – nauczyciel
110. mgr Ryszard Materny
111. mgr Maria Matysiak – UAM
112. inż. Janusz Matysiak – przedsiębiorca
113. dr Jerzy Michalik – UAM
114. dr Bożena Mikołajczak – UAM
115. prof. dr hab. Krzysztof Moliński – AMuz
116. mgr Celina Monikowska-Martini – artysta muzyk
117. prof. dr hab. Grzegorz Musiał – UAM
118. prof. dr hab. Czesław Muśnicki – UP
119. mgr Danuta Namysłowska
120. prof. dr hab. Andrzej Nowak – UJ Kraków
121. mgr Wilhelmina Nowak
122. prof. dr hab. Elżbieta Nowicka – UAM
123. dr Małgorzata Okulicz-Kozaryn – UAM
124. prof. dr hab. Radosław Okulicz-Kozaryn – UAM
125. Włodzimiera Pajewska – UAM
126. inż. Ryszard Paprzycki
127. prof. dr hab. Jan Paradysz – UE
128. prof. dr hab. Stanisław Paszkowski – UP
129. dr Andrzej Pawuła – UAM
130. prof. dr hab. Krystyna Pecold – UMed
131. dr Barbara Pelplińska – UAM
132. dr Ryszard Piasek – reżyser
133. mgr Mikołaj Pietraszak-Dmowski – Fundacja Rogalin
134. prof. dr hab. Barbara Piłacińska – UAM
135. dr Ryszard Piotrowicz – UAM
136. dr hab. Jan Prostko-Prostyński – UAM
137. mgr Maria Przybylska – UAM
138. prof. dr hab. Andrzej Przyłębski – UAM
139. prof. dr hab. Zdzisław Puślecki – UAM
140. dr Jacek Radomski – UAM
141. dr Wiesław Ratajczak – UAM
142. prof. dr hab. Lucyna Rempulska
143. prof. dr hab. Tadeusz Rorat – PAN
144. prof. dr hab. Grzegorz Rosiński – UAM
145. dr Lech Różański
146. mgr Wanda Różycka-Zborowska – reżyser
147. prof. dr hab. Wojciech Rypniewski – PAN
148. prof. dr hab. Jan Sadowski – UAM
149. prof. dr hab. Jerzy Samson-Zakrzewski – UMed
150. mgr Halina Aurelia Siwa – dziennikarz
151. prof. dr hab. Jan Skuratowicz – UAM
152. dr Andrzej Jan Skrzypczak – PP
153. prof. dr hab. Marian Smoczkiewicz – UMed
154. mgr Janusz Smólski
155. mgr Maria Sobańska-Liberek – UAM
156. prof. dr hab. Marek Sozański – PP
157. mgr Zygmunt Sporny
158. dr Teresa Stanek
159. prof. dr hab. Anna Stankowska – UAM
160. prof. dr hab. Wojciech Stankowski – UAM
161. mgr Piotr Stawicki – radca prawny
162. mgr Gabriela Stępczak
163. prof. dr hab. Kazimierz Stępczak – UAM
164. prof. dr hab. Wojciech Suchocki – UAM
165. prof. dr hab. Eugeniusz Szcześniak – UAM
166. prof. dr hab. Zofia Szczotka – UP
167. prof. dr hab. Andrzej Szpulak – UAM
168. prof. dr hab. Jacek Sztaudynger – U Łódź
169. mgr Maciej Szulc – przedsiębiorca
170. prof. dr hab. Roman Szulc – UMed
171. mgr Halina Szwarc-Hetmaniak – lekarz
172. dr Hanna Szweycer
173. prof. dr hab. Michał Szweycer
174. prof. dr hab. Zofia Szweykowska-Kulińska – UAM
175. dr Urszula Szybiak-Stróżycka – UAM
176. prof. dr hab. Henryk Szydłowski – UAM
177. mgr Stanisław Szymański – przedsiębiorca
178. ks. prof. dr hab. Jan Szymczyk – KUL Lublin
179. prof. dr hab. Wojciech Święcicki – PAN
180. prof. dr hab. Jerzy Tarajkowski – UE
181. prof. dr hab. Kazimierz Tobolski - UAM
182. mgr Grzegorz Tomczak – reżyser
183. prof. dr hab. Lech Torliński – UMed
184. prof. dr hab. Ryszard Vorbrich – UAM
185. prof. dr hab. Jerzy Bożydar Warchoł – UMed
186. dr Marek Wedemann - UAM
187. dr Maria Wejchan-Judek – PP
188. prof. dr hab. Józef Wieczorek – Niezależne Forum Akademickie
189. dr Jerzy Wierzchowiecki – Szpital Miejski Grodzisk Wlkp.
190. prof. dr hab. Michał Wierzchowiecki – UMed
191. dr Maria Wołuń-Cholewa – UMed
192. prof. dr hab. Barbara Wysocka – PAN
193. prof. dr hab. Zygmunt Zagórski – UAM
194. mgr Maria Zawadzka – nauczyciel
195. prof. dr hab. Stefan Zawadzki – UAM
196. mgr Tomasz Zdziebkowski – przedsiębiorca
197. dr Franciszek Zerbe – lekarz
198. mgr Małgorzata Zielonacka – adwokat
199. dr Andrzej Zielonacki – adwokat
200. dr Tadeusz Zysk – przedsiębiorca
201. Jerzy Żarnowski – em. HCP
202. prof. dr hab. Tadeusz Żuchowski – UAM
203. dr Jakub Żmidziński – PP |
|
|
Dodane przez prakseda
dnia maja 02 2011 19:46:26 ·
9 Komentarzy ·
277 Czytań ·
|
|
|
|
|
|
Komentarze |
|
|
Dodaj komentarz |
|
|
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
|
|
|
|
|
|
Oceny |
|
|
|
Logowanie |
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|
|
|
|
|
Shoutbox |
|
|
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
|
|
|
|
|
|