Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
„Putin szykuje skok tysiąclecia”
Za wschodnią granicą kroi się afera, przy której nasz Amber Gold to dziecinna igraszka - wynika z analizy Andersa Aslunda, specjalisty ośrodka Peterson Institute for International Economics. Jego zdaniem prezydent Rosji Władimir Putin najprawdopodobniej właśnie podjął decyzję o doprowadzeniu do bankructwa krajowego monopolisty gazowego Gazpromu i wyprowadzeniu jego aktywów za półdarmo do innej spółki.

- To najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie ostatnich szkodliwych dla kraju decyzji Kremla w kwestii polityki energetycznej. Jeżeli taka jest prawda, to oznaczałoby, że korupcja wymknęła się całkowicie spod kontroli. Mówiąc wprost, to byłby to skok tysiąclecia - napisał Anders Aslund w opinii opublikowanej na łamach znanego z krytyki Kremla rosyjskiego pisma Moscow Times.

Posunięciami, które już w ciągu kilku lat mogą doprowadzić do upadku oficjalnie wciąż najbardziej zyskownego przedsiębiorstwa na świecie, mają być gigantyczne projekty infrastrukturalne. Prace nad Gazociągiem Południowym, rozbudową Gazociągu Północnego oraz inwestycje w gazociąg jamajski mogą według niego pochłonąć ponad 60 mld USD, choć żaden projektów nie jest potrzebny.

Czarę goryczy przelała październikowa decyzja o zagospodarowaniu pola w Czajadińsku, z którego gaz ma być eksportowany do Chin. Nie byłoby w tym niż złego, gdyby nie fakt, że tamtejszy surowiec będzie pięciokrotnie droższy od gazu z amerykańskich łupków. Efekt? Wart 65 mld USD projekt najprawdopodobniej nigdy nie będzie rentowny.

Jak szacuje Anders Aslund, razem w ciągu najbliższych pięciu lat Gazprom będzie wydawał na inwestycje 45 mld USD rocznie, czyli tyle, ile zarobił w całym 2011 r. Problem w tym, że spółka zwykle przekraczała planowane wydatki, a już niebawem rewolucja łupkowa wymaże całość jej zysków.

- Choć brzmi to nieprawdopodobnie, w ciągu kilku lat spółka może być bankrutem - zauważa Anders Aslund.

Jak przewiduje, po upadku Gazpromu jego aktywa zostałyby przetransferowane do nowego monopolisty, którym – według niego – mógłby zostać Rosneft. Jak jednak ostrzega, za sprawą niegospodarności i ta spółka może w przyszłości skończyć jak Gazprom.

- Putin zmienia Rosję w jednego wielkiego Enrona. To największy błąd w jego politycznej karierze - ocenia Anders Aslund.

Od kwietnia 2011 r. notowania Gazpromu na moskiewskiej giełdzie spadły o niemal połowę.

Marek Wierciszewski
 
Dodane przez prakseda dnia listopada 22 2012 14:36:05 · 9 Komentarzy · 322 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.