Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Rząd skazał ich na cierpienie
Nieocenioną pomoc w leczeniu niósł pacjentom Szpitalny Zespół Wsparcia (SZW). Składał się on z anestezjologa - specjalisty w dziedzinie medycyny paliatywnej, wyspecjalizowanej w tej dziedzinie pielęgniarki, psychologa i pracownika socjalnego. Członkowie zespołu opiekowali się pacjentami na wszystkich oddziałach Centrum Onkologii. - Chodziło nie tylko o samo zwalczenie bólu, ale także o pomoc cierpiącemu i jego rodzinie w przeżywaniu tego ciężkiego doświadczenia, jakim jest rak - tłumaczy jeden z psychologów pracujących do niedawna w SZW.

Obecnie - jak podkreśla inny z psychologów - pacjenci zostali opuszczeni w opiece przeciwbólowej. Potwierdza to pielęgniarka, tzw. liderka opieki paliatywnej, która na jednym z oddziałów współpracowała z Zespołem. - Brakuje nam bardzo konsultacji przeciwbólowych. Nasi lekarze sami próbują coś robić, ale sobie nie radzą - relacjonuje. A na specjalistę z poradni bólu trzeba czekać nawet trzy dni.

Inna z pielęgniarek anestezjologicznych pytana o sytuację pacjentów odpowiada: - Chorzy leżą i cierpią. Jednorazowa konsultacja nie jest w stanie zapewnić ciągłości opieki. Dodaje, że rzadko jednorazowa wizyta specjalisty może ustawić skuteczne leczenie bólu.

Ból odbiera wszystko. Nawet chęć do leczenia się - przyznaje Barbara Słowikowska, jedna z pacjentek Centrum Onkologii. - W sali razem ze mną leżała kobieta, która miała nogę pokrytą guzami. Nie spała całymi nocami, płakała. Onkolodzy próbowali jej pomóc na własną rękę, jednak nie radzili sobie z jej bólem - opowiada Słowikowska.

Dlaczego w Centrum zlikwidowano Oddział Badania Bólu i Terapii Paliatywnej oraz Szpitalny Zespół Wsparcia? Oficjalna odpowiedź jest taka, że wszystkie zmiany są wynikiem restrukturyzacji. A działania kierownictwa CO mają poparcie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Nieoficjalnie lekarze zwracają uwagę, że chodzi o pieniądze. Usługi medyczne związane z opieką paliatywną są bardzo nisko wyceniane przez NFZ. Dlatego mogą generować straty.

Innego zdania jest dr hab. Małgorzata Krajnik, szefowa Katedry i Zakładu Opieki Paliatywnej CM UMK w Bydgoszczy. - Szpitalne zespoły wspierające w zachodnich krajach Europy oraz USA i Kanadzie to standard. Z punktu widzenia ekonomicznego są dowody na to, że dzięki istnieniu takich zespołów opieka nad chorym tanieje - m.in. skróceniu ulega czas hospitalizacji - wyjaśnia Krajnik. Podkreśla, że zarówno z punktu widzenia dobra chorych, jak i czystej ekonomii zespoły wspierające powinny istnieć w każdym szpitalu, a nie tylko w ośrodkach onkologicznych.

Za pomoc w powstaniu materiału dziękujemy Fundacji Onkologicznej Dum Spiro-Spero.

Wojciech Kamiński
Gazeta Polska Codziennie
 
Dodane przez prakseda dnia stycznia 02 2013 08:15:13 · 9 Komentarzy · 70 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.