Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Rybiński: fundusze ratunkowe to fikcja
Stefczyk.info: Co kryje się za pomysłem rządu?

Prof. Krzysztof Rybiński: Przede wszystkim to, że banki mają zbyt małe kapitały w stosunku do wyzwań, które stwarza otoczenie gospodarcze. Gdybyśmy cofnęli się o 100 lat, to okazałoby się, iż wskaźnik adekwatności kapitałowej banków (współczynnik wypłacalności - JKUB) wynosił 30-40 proc., a teraz osiąga nominalnie10 proc., a realnie nie więcej niż 4-5 proc. aktywów. Dostrzeżono w tym groźbę dla gospodarki i dla ludzi trzymających w bankach pieniądze. Stąd bierze się tworzenie dodatkowych mechanizmów mających zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Fundusz stabilizacyjny jest właśnie takim mechanizmem.

Skutecznym?

Polska znowu chce być prymusem w Europie, ale to jest mechanizm fikcyjny. Aktywa takiego funduszu, w stosunku do pasywów banku, wynoszą zaledwie 2 proc. Gdyby więc upadał średniej wielkości bank w Polsce, bądź w dowolnym kraju Unii Europejskiej, to żaden fundusz gwarancyjny nie będzie miał dość pieniędzy żeby zwrócić ludziom utracone depozyty. Zawsze na końcu i tak pojawi się rząd, który będzie musiał wyłożyć pieniądze podatników, aby podjąć jakieś działania ratunkowe. To widać w przypadku każdego banku w Europie, który znalazł się w tarapatach. Nigdy nie uratował ich żaden fundusz. Taka jest prawda. Nie warto więc tworzyć fikcji, że jakiś fundusz zapewni bankowi bezpieczeństwo. W przypadku poważnych kłopotów z płynnością zawsze musi interweniować bank centralny, a w przypadku problemu z wypłacalnością i ryzykiem bankructwa - rząd czyli podatnik. Takie są realia europejskie XXI w.

Czy decyzja rządu dowodzi, że zachodnie banki - ratując się przed kryzysem - będą transferować pieniądze z działających w Polsce banków, które w większości należą do zagranicznego kapitału?

Stwierdzenie "wytransferować pieniądze" można różnie rozumieć. Z pewnością będą naciski, by banki "spółki córki" wypłacały wysokie dywidendy "spółkom matkom". Są też metody transferowania zysków w inny sposób, np. z ominięciem płacenia podatku w danych kraju, w tym przypadku w Polsce. Na przykład jeśli bank wymienia logo, to z reguły za tym idzie opłata licencyjna. Tego typu działalność będzie się nasilała. Ale groźniejsze jest co innego. Badania pokazują, że banki strefy euro w sposób znaczący ograniczają skalę działalności swoich "spółek córek". Zakazują im udzielania kredytów, każą zmniejszać bilanse. Wolą kurczyć się za granicą, niż u siebie. Na razie widać to w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ale w tym roku odczujemy mocno takie zjawisko również w Polsce. Proces duszenia gospodarki przez spadek wartości udzielonych kredytów dołoży się do procesów recesyjnych. A winowajcą nie będę zarządy banków w Polsce, tylko ich zagraniczne centrale.

Czy w dodatku okaże się, że koszty powołania "funduszu stabilizacyjnego" spadną na klientów banków?

Zawsze gdy dokłada się nowe podatki czy opłaty, następuje natychmiastowe przeliczenie tego na klienta. Jeśli ustawa wejdzie w życie, na pewno jakieś opłaty, prowizje czy marże odsetkowe banków wzrosną. Skala jednak nie będzie duża. Większy wpływ na podniesienie marży przez banki będzie miał zamiar pokrycia przez nie w ten sposób ewentualnych strat wynikających z recesji.
 
Dodane przez prakseda dnia stycznia 05 2013 09:30:42 · 9 Komentarzy · 73 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.