Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
NFZ odbiera wzrok
Poradnia zapewniająca w gminie jako jedyna bezpłatną opiekę okulistyczną przestała udzielać świadczeń we wrześniu ubiegłego roku. Od tego czasu po poradę do okulisty trzeba jechać do Oleśnicy lub Namysłowa, odległych od miasteczka o kilkanaście kilometrów. Osoby z pobliskich wsi, które dotąd leczyły się w poradni w Bierutowie, muszą pokonać kilkadziesiąt kilometrów. W 2010 r. została gruntownie odnowiona, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i doposażona w nowy sprzęt.

W Bierutowie przyjmuje lekarz okulista, ale odpłatnie, usług nie refunduje NFZ. Lekarz przyjmuje raz w tygodniu, po cztery godziny. Funkcjonując w ramach kontraktu z NFZ, poradnia była czynna trzy razy w tygodniu, po cztery godziny dziennie. To właśnie, zdaniem dyrektora ZPZOZ Piotra Wiki było przyczyną uzyskania niskiej punktacji ze strony NFZ.

- Czas pracy poradni był mocno wyceniany. NFZ rozdysponował pieniądze na inne poradnie działające dłużej i częściej. Mimo że przecież działaliśmy zgodnie z zarządzeniem NFZ. Wydaje mi się, że spełnialiśmy wszystkie kryteria - mówi mężczyzna.

Wika kierował już pisma do dolnośląskiego oddziału NFZ z prośbą o ogłoszenie konkursu uzupełniającego na świadczenia okulistyczne, a także do komisji konkursowej przy dolnośląskim oddziale NFZ - o udzielenie informacji o liczbie punktów przyznanych przychodni w ramach konkursu. Bez skutku.

- Uzyskałem odpowiedź, że NFZ nie widzi takiej potrzeby, bo opieka okulistyczna na terenie powiatu oleśnickiego jest zapewniona - dodaje Wika.

Tej samej argumentacji Fundusz użył w piśmie z 30 listopada 2012 r. do Zbigniewa Kunsdorfa, pracownika Bierutowskiej Spółdzielni Niewidomych BSN "BIERSIN". Jej członkowie byli stałymi podopiecznymi poradni. Spółdzielnia zatrudnia prawie 90 osób niepełnosprawnych.

NFZ stwierdził, że umowa na świadczenia okulistyczne z poradnią działającą przy Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Bierutowie nie została zawarta, bo przychodnia nie uzyskała wystarczającej liczby punktów w konkursie na te świadczenia.

- NFZ, który jest odpowiedzialny za dostępność do świadczeń, eliminuje małe podmioty w małych miejscowościach z możliwości udzielania takich świadczeń na miejscu. To jawna dyskryminacja - ocenia Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia.

Weto mieszkańców

Mieszkańcy Bierutowa napisali petycję do Wioletty Niemiec, dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z prośbą o zawarcie kontraktu z placówką w Bierutowie na świadczenie opieki okulistycznej. Pod petycją podpisało się ponad 2,1 tys. osób, prawie połowa z ponad pięciu tysięcy mieszkańców. Brak tej opieki jest zagrożeniem dla stale starzejącego się społeczeństwa naszego miasta - tłumaczy Kunsdorf, inicjator zbierania podpisów.

- Zagrożenie utraty wzroku lub jego pogorszenie spowoduje dodatkowe koszty w budżecie miasta, gdyż osoby te staną się niesamodzielne, co spowoduje wymóg pomocy osób trzecich - dodaje.

Mieszkańców popierają samorządowcy i parlamentarzyści. Pismo w tej sprawie do władz dolnośląskiego NFZ wysłał burmistrz miasta Władysław Kobiałka, deklarując swoje poparcie dla petycji mieszkańców.

- Mam nadzieję, że członkowie komisji podejmą stosowną uchwałę. Będziemy w niej chcieli wskazać na potrzebę obecności tej poradni w Bierutowie, gdzie jest liczna grupa osób, które mają problemy ze wzrokiem. Będziemy wskazywać na potrzebę kontraktacji tych usług. Nie wyobrażam sobie, by pozostali oni bez specjalistycznej opieki - wskazuje Paweł Hreniak, radny sejmiku z ramienia PiS.

W sprawie poradni interweniował też poseł Jacek Świat (PiS), który 15 lipca br. wystosował do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza sprawującego nadzór nad prawidłowością funkcjonowania NFZ zapytanie poselskie.

- Dlaczego pozbawia się chorych refundowanego przez NFZ lekarza okulisty w miejscowości, gdzie znajduje się zakład pracy chronionej dla osób niewidomych? Czy w pracach nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ministerstwo uwzględni zmianę zasad kontraktacji usług medycznych w celu zapewnienia obywatelom zagwarantowanego konstytucyjnie równego dostępu do bezpłatnej opieki medycznej? - pyta poseł.

Anna Ambroziak
 
Dodane przez prakseda dnia lipca 27 2013 16:39:36 · 9 Komentarzy · 54 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.