Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 9
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Gry wyborcze - Rafał A. Ziemkiewicz
Ale u nas nie głosuje się na osobę, lecz na listę partyjną zawierającą kilkanaście nazwisk, a o tym, która z tych osób ostatecznie dostanie w ramach swojej listy mandat, decydują partyjna centrala oraz skomplikowany sposób liczenia głosów. Poseł Arłukowicz nie został więc – tak samo zresztą wszyscy inni – wybrany jako on, Bartosz Arłukowicz, ale jako delegat w teren liderów swojej partii. W tym wypadku SLD. Przeskok z jednej partii do innej w jego wykonaniu jest więc zwykłym zrobieniem wyborcy w balona. Ktoś zagłosował na SLD, a teraz się okazało, że wybrał PO, bo tamci dali facetowi stanowisko.

Nie ma w tym systemie dobrego wyjścia. Z jednej strony mieliśmy poselskie weksle, a z drugiej mamy „polityczną korupcję”. Z jednej strony trudno odmówić posłowi prawa być czymś więcej niż tylko semaforem do głosowania, z drugiej – logika systemu czyni z niego bezwolnego wykonawcę poleceń prezesa. Dawno już proponowałem, i podtrzymuję, żeby zamiast utrzymywania kosztownych dla podatnika posłów dzielić pomiędzy prezesów, zgodnie w wynikami głosowania, 460 żetonów, które będą oni potem rzucać na stół i w ten sposób rozstrzygać głosowania. To samo, a o ileż taniej.

Oczywiście, ktoś honorowy, znajdując się w sytuacji Arłukowicza (powiedzmy, że wierzymy w ideowe pobudki jego kroku), zrezygnowałby z mandatu. A jeśli nie dla honoru, to przynajmniej dla pijaru, żeby zachować twarz. W końcu do wyborów już i tak tylko kilka miesięcy. No, ale jak to mówił w analogicznej sytuacji powieściowy Nikodem Dyzma, „po co tracić te kilka tysięcy złotych”.

Warto jeszcze jedno podkreślić. Partia, do której przystał Arłukowicz, wie, że liczyć może tylko na elektorat – delikatnie mówiąc – mało zaangażowany, i kombinuje jak koń pod górę, żeby jakoś zwiększyć wyborczą frekwencję. Służy temu wątpliwy konstytucyjnie i rodzący liczne podejrzenia pomysł dwudniowych wyborów. PO wbrew wszelkim głosom rozsądku upiera się przy nim, bo liczy, że poprawi to jej szanse. Argumentem oficjalnym jest uporczywie powtarzane twierdzenie, że wyższa frekwencja to lepsza demokracja. Otóż frekwencja jest niska, gdy wyborcy widzą, że ich głos nic nie zmienia.

Podkupywanie posłów innych partii jest dobitnym pokazaniem ludziom, że ich głosowanie nie ma znaczenia, bo i tak politycy zrobią po swojemu. Więc mówić jedno, a robić to drugie to straszna obłuda; skądinąd dla PO typowa.

Rafał A. Ziemkiewicz
 
Dodane przez prakseda dnia maja 23 2011 19:32:21 · 9 Komentarzy · 269 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.