Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Kanon marzeń
Aktualnie pod ostrze brzytwy wpadł kanon lektur szkolnych na poziomie gimnazjalnym. Znika m. in. "Pan Tadeusz" i "Konrad Wallenrod" oraz "Trylogia" Sienkiewicza.

A więc dokonuje się amputacji na polskiej kulturze i polskim charakterze narodowym. Jeśli połączymy to z równolegle dokonującą się amputacją nauczania historii (zmniejszanie liczby godzin, "nowe podstawy programowe") - mamy obraz walki z językiem polskim i historią, jakiej od czasów dr. Hansa Franka na ziemiach polskich nie było. Nawet za PRL-u polska klasyka nie była usuwana z listy lektur.

Redaktorzy portalu PCh24.pl zachęcili mnie do marzeń i zestawienia własnego kanonu lektur (tylko z literatury polskiej) dla młodego Polaka.

Gdybym był ministrem...

...to na mocy rozporządzenia wprowadziłbym jednolite dla całego kraju minimum programowe w zakresie lektur literatury polskiej (do opcjonalnego rozszerzania przez nauczycieli):

1. Bogarodzica - pierwszy hymn Polski; pierwszy opis kim jesteśmy i dokąd idziemy; pieśń śpiewana przez polskie rycerstwo pod Grunwaldem, husarię pod Chocimiem (1673).

2. "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego - nieśmiertelny traktat o tym jak i dlaczego upadają rzeczypospolite.

3. "Kazania Sejmowe" ks. Piotra Skargi [wybór] - przykład żarliwego patriotyzmu i głębokiego namysłu nad dziejami Polski i naszymi "grzechami domowymi". Niespotykane nigdzie połączenie żarliwego uczucia (miłość do Ojczyzny) z trzeźwym spojrzeniem (proroctwo upadku).

4. "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska - sarmatyzm w pigułce. Spotkanie z dawną, sarmacką Polską i "jędrnymi" Sarmatami.

5. "Dziady" cz. III Adama Mickiewicza - tu z kolei kwintesencja romantycznego mesjanizmu. Konrad (Gustaw) i ksiÄ…dz Piotr - dwie wizje Polski, dwie rozmowy z Bogiem o Polsce.

6. "Pan Tadeusz" - dokonany za sprawą genialnej poezji cud powrotu do "stron rodzinnych". Dworek, gawędy, polowania, biesiady, zajazd, walka z Moskalami - obraz odchodzącej szlacheckiej Rzeczypospolitej, ale nieśmiertelnej dzięki geniuszowi A.M.

7. "Beniowski" Juliusza Słowackiego" - wielka odpowiedź wieszcza w sporze z Mickiewiczem. Perełka romantycznej poezji i romantycznego ducha.

8. "Grób Agamemnona" J. Słowackiego - opis "dusznego boju" Polaków (poprzez wieki, bo pisał to przecież wieszcz) między Cheroneą a Termopilami. Klasyka w podwójnym znaczeniu.

9. "Nie-boska komedia" Zygmunta Krasińskiego - prorocza wizja nadchodzącej rewolucji nowego typu.

10. "Trylogia" Henryka Sienkiewicza - przed naszymi oczyma Rzeczpospolita jako imperium (Stanisław Mackiewicz - Cat) i nieśmiertelne słowa Onufrego Zagłoby z zakończenia "Potopu" - "I nie desperujcie nigdy! Nie masz takowych terminów, z których by się viribus unitis przy boskich auxiliach podnieść nie można!".

11. "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza - opowieść o "Neronowej zawierusze" i narodzinach Kościoła z krwi męczenników. Znowu klasyka w podwójnym znaczeniu (bo sceneria i treść).

12. "Lalka" Bolesława Prusa - Warszawa, której już nie ma, ale kapitalnie uchwycony przez Prusa moment narodzin "nowoczesnego narodu".

13. "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej - wspaniały opis ojczystej przyrody (z całą świadomością rekomenduję wiedząc, że uczniowie przez lata ograniczali się w lekturze tej książki do partii dialogowych, ale w końcu mówimy o kanonie).

14. Wojenne poezje (w wyborze) Andrzeja Trzebińskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wacława Bojarskiego - zapis myśli pokolenia "żałobami czarnego" i ich "ostatniej szarży do nieba".

15. "Nie trzeba głośno mówić" Józefa Mackiewicza - powieściowe odmalowanie losów okupacyjnych Polaków i zasadnicze pytanie: czy od 1939 roku toczymy wojnę o niepodległość i integralność terytorialną Polski czy jej głównym celem jest pokonanie Niemiec?

16. "Dziennik 1954" Leopolda Tyrmanda - kapitalny opis Polski pod sowiecką okupacją (okres stalinowski) - wszechobecnego dziadostwa i degrengolady (także tzw. elit intelektualnych).

17. "Dzienniki" [wybór] Stefana Kisielewskiego - błyskotliwy opis rzeczywistości PRL, jej absurdów i powstającej opozycji (ze wszystkimi jej zaletami i wadami).

18. Poezje (w wyborze) Zbigniewa Herberta - wyrąbana w granitowej klasyce wielka poezja. Nieśmiertelne wezwanie: "Bądź wierny! Idź!"; pogarda wobec komunizmu ("parciana dialektyka, dwa pojęcia jak cepy") i wieszcze wspomnienie o "dymiącym mgłą smoleńskim lesie" (z wiersza "Guziki").
 
Dodane przez prakseda dnia wrze¶nia 29 2013 09:43:34 · 9 Komentarzy · 42 CzytaÅ„ · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
GratulujÄ™ strony i oczekujÄ™ aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.