Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Banki działające w Polsce łupią nas na miliardy złotych
Banki w naszym kraju zarabiają głównie na wysokim oprocentowaniu udzielanych pożyczek. Średnie oprocentowanie pożyczki w Polsce jest na o wiele wyższym poziomie niż w krajach Europy Zachodniej, co najbardziej widać na przykładzie kredytów hipotecznych. Kolosalne pieniądze banki zarabiają także na różnego rodzaju opłatach i prowizjach (za prowadzenie konta, przelewy, wydanie karty płatniczej itp.). To sprawia, że zyski sektora bankowego w naszym kraju są wręcz astronomiczne. Od początku 2008 roku banki działające na terytorium Polski zarobiły "na czysto" (czyli już po opodatkowaniu i wszelkich wydatkach związanych z prowadzeniem działalności) kwotę 77,72 mld zł. W tym kontekście warto przypomnieć, że w lutym 2012 r. partie PO-PSL odrzuciły Sejmie projekt ustawy nakładającej na banki działające na terytorium Polski tzw. podatek bankowy. Zgodnie z projektem stawka tego podatku miałaby wynosić 0,39% kwoty posiadanych przez dany bank aktywów, co przyniosłoby budżetowi państwa w skali roku wpływy rzędu ok. 5 mld zł. Zgodnie z opiniami autorów projektu podatek bankowy byłby alternatywą dla wprowadzonej przez rząd podwyżki VAT do 23%, która najmocniej uderzyła w grupę Polaków najuboższych. Niestety Sejm, głosami PO-PSL, projekt ustawy wprowadzającej ten podatek odrzucił. Do ciekawej dyskusji doszło wówczas jeszcze przed głosowaniem. Poseł PiS - Paweł Szałamacha - zauważył z mównicy sejmowej pewną niekonsekwencję w działaniach koalicji PO-PSL. Zwrócił bowiem uwagę, że jest ona za odrzuceniem projektu dotyczącego podatku bankowego, ale jednocześnie jest za przyjęciem podatku od wydobycia miedzi i kopalin:

Z jednej strony bardzo wysokie, najwyższe na świecie obciążenia dla gospodarki realnej, dla przemysłu, a z drugiej strony uprzywilejowane, lekkie traktowanie sektora finansowego (...) oraz wyższy wiek emerytalny dla całości społeczeństwa i wysokie premie dla zaufanych osób. Czy państwo robią to świadomie, czy tak to po prostu wychodzi?


Minister finansów Jan Vincent Rostowski w odpowiedzi krzyczał:

Wstyd mi za was! Wstyd! (...) Pomysły rodem z Budapesztu tutaj nie przejdą.

Można stąd wyciągnąć wniosek, że partie Tuska i Pawlaka wolą podnosić podatki własnemu społeczeństwu, aniżeli narażać na mniejsze zyski (podkreślam: mniejsze zyski, a nie straty!) korporacje i banki mające swoje centrale zagranicą Polski.

Zyski netto sektora bankowego w Polsce w latach 2008-2013:

2008 - 13,65 mld zł
2009 - 8,7 mld zł
2010 - 11,67 mld zł
2011 - 15,7 mld zł
2012 - 16,21 mld zł
2013* - 11,79 mld zł
* dane za: styczeń-wrzesień

Łącznie: 77,72 mld zł
 
Dodane przez prakseda dnia listopada 02 2013 07:40:30 · 9 Komentarzy · 349 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.