Por. Marian Sikora ps. „Przepiórka” - dowódca oddziału partyzanckiego Kedywu AK na Lubelszczyźnie
Marian Sikora przyszedł na świat 17 stycznia 1914 r. w Borysowie na Lubelszczyźnie, w rodzinie chłopskiej. Po ukończeniu w 1936 r. Gimnazjum i Liceum im. Czartoryskich w Puławach wstąpił do podchorążówki, zostając rezerwistą 2. Pułku Artylerii Ciężkiej w Chełmie. Rozpoczęte na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studia przerwał wybuch wojny.
Podczas kampanii wrześniowej w szeregach 2 pac walczył w obronie Lwowa. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną powrócił na Lubelszczyznę do rodzinnego Borysowa.
Z początkiem 1940 r. związał się z ruchem oporu. Wiosną tego roku stanął na czele oddziału dyspozycyjnego Związku Odwetu - organizacji wydzielonej ze Związku Walki Zbrojnej, przeznaczonej do działań dywersyjnych i sabotażowych. Do zadań oddziału należała również likwidacja kolaborantów i zdobywanie broni.
Obok działalności dywersyjnej Sikora zajmował się także wydawaniem prasy konspiracyjnej, czego efektem był redagowany od jesieni 1942 r. tygodnik "Twierdza".
W styczniu 1943 r., gdy Związek Odwetu wszedł w skład nowo utworzonego Kedywu Armii Krajowej, Sikora został mianowany szefem Kedywu na obszarze Inspektoratu Rejonowego "Puławy".
Jego oddział o kryptonimie OP-15/2, charakteryzujący się dużą bojowością i skutecznością, przeprowadził szereg akcji dywersyjnych, zadając Niemcom dotkliwe straty.
25 lipca 1944 r. w ramach akcji "Burza" stoczył walkę ze 150-osobowym oddziałem niemieckim, usiłującym spalić miejscowość Końskowola. W toku trwających kilka godzin walk oddział pacyfikacyjny poniósł całkowitą klęskę, do niewoli wzięto 40 jeńców. Była to największa bitwa AK w Inspektoracie "Puławy".
Po zajęciu Lubelszczyzny przez Armię Czerwoną, w październiku 1944 r., por. Sikora został aresztowany przez NKWD. Po trwającym kilka tygodni połączonym z torturami śledztwie Wojskowy Sąd Okręgowy w Lublinie skazał go na karę śmierci.
Wyrok przez rozstrzelanie wykonano 12 grudnia 1944 r. w podziemiach Zamku Lubelskiego. Wraz z por. Sikorą zabito pięciu skazanych. Ich ciała spoczęły we wspólnej mogile na cmentarzu przy ulicy Unickiej.
Wyrok z 1944 r. został unieważniony na podstawie ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.
Por. Marian Sikora był odznaczony krzyżem Virtuti Militari V klasy.
historia.pulawy.pl
Dodane przez prakseda
dnia grudnia 12 2013 16:26:14 ·
9 Komentarzy ·
24 Czytań ·
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Louisroano 14/10/2017 22:25 Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie LLK 11/02/2011 10:06 Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji.
Pozdrawiam LLK