Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Gaz łupkowy, czyli priorytet polskiej gospodarki?
Przykład Stanów Zjednoczonych, które dzięki wydobyciu gazu z łupków w ciągu kilkunastu lat stały się niemal samowystarczalne pod względem energetycznym, pokazuje, że ów gaz może być niepowtarzalną szansą dla rozwoju gospodarczego kraju. W latach 2008-2012 cena gazu w USA spadła czterokrotnie. Powtórzenie tego optymistycznego scenariusza w Polsce jest realne przy spełnieniu kilku niezbędnych warunków, choć perspektywa czasowa produkcji gazu z łupków na skalę przemysłową wydaje się znacznie dłuższa niż zapowiadany przez przedstawicieli rządu rok 2014.

Tempo prac spada

W latach 2010-2013 firmy zrzeszone w OPPPW (główni operatorzy koncesji poszukiwawczo-wydobywczych, m.in. PGNiG, ORLEN Upstream, ConocoPhillips, San Leon, Chevron, BNK, Lane Energy) wykonały w sumie 49 odwiertów badawczych. Dla porównania, w analogicznym okresie w samym tylko stanie Pensylwania w USA wykonano ich ponad 1 600. Z jednej strony pokazuje to, jaki potencjał tkwi w branży poszukiwawczo-wydobywczej, z drugiej strony uświadamia, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, zanim w polskich gazociągach popłynie gaz ze złóż niekonwencjonalnych. Tempo prac poszukiwawczo-rozpoznawczych w Polsce, niestety, spada. W bieżącym roku wykonano zaledwie 12 odwiertów (o połowę mniej niż w roku ubiegłym). Nakreślony przez Ministerstwo Środowiska harmonogram zakłada, że do pełnej oceny potencjału polskich skał łupkowych w roku 2021 potrzeba w sumie 336 otworów. Przy obecnym tempie prac poszukiwawczych, założenia Ministerstwa zostałyby jednak zrealizowane dopiero 16 lat później, w 2037 r. W istniejących realiach praktyki biznesowej i przy wspomnianych szacunkach liczbowych, założenie o rozpoczęciu komercyjnej produkcji gazu z łupków w 2014 r. jest nierealne.

Formalności i procedury

Wiercenie jednego otworu badawczego za gazem z łupków o średniej głębokości 3 383 m p.p.t. zajmuje firmom przeciętnie 58 dni. Można by to uznać za dobry wynik, gdyby nie czas potrzebny na przygotowanie i uruchomienie inwestycji od strony formalnej. Rozpatrywanie wniosków i uzyskanie wszystkich pozwoleń związanych z budową i uruchomieniem placu wiertniczego trwa w Polsce średnio osiem miesięcy, choć jak przyznają firmy zrzeszone w OPPPW, zdarzały się sytuacje, kiedy na pozwolenia trzeba było czekać nawet ponad 20 miesięcy. Doświadczenia inwestorów pokazują, że polska administracja rządowa i samorządowa, zarówno od strony zasobów ludzkich, jak i kompetencji, nie jest obecnie odpowiednio przygotowana do sprawnej i szybkiej obsługi procesu inwestycyjnego związanego z poszukiwaniami złóż niekonwencjonalnych. Brakuje jasno i jednoznacznie zdefiniowanego katalogu wymagań formalnoprawnych, do których powinny stosować się firmy poszukiwawcze. Stąd między innymi biorą się odmienne interpretacje tych samych przepisów przez różne osoby i instytucje zaangażowane w proces, powtarzanie niektórych procedur czy wątpliwości dotyczące wymaganej dokumentacji. Tymczasem zwłoka urzędników w rozpatrywaniu poszczególnych wniosków i wydawaniu niezbędnych decyzji skutkuje nie tylko zwiększonymi kosztami, lecz także opóźnieniem prac na poszczególnych odwiertach, a tym samym oddaleniem perspektywy produkcji gazu na skalę przemysłową. Analizując realne możliwości rozwoju sektora gazu w perspektywie roku 2014, w przypadku gazu z łupków możemy więc mówić przede wszystkim o bezwarunkowej konieczności usprawnienia i skrócenia procedur administracyjnych, potrzebie intensyfikacji prac wiertniczych oraz zwiększeniu liczby wykonywanych zabiegów stymulacji wydobycia. To pozwoli na stopniowe uruchamianie pierwszych otworów produkcyjnych, które umożliwią, w horyzoncie kilku kolejnych lat, komercyjną produkcję gazu. Faktyczne wydobycie na skalę przemysłową, a więc uruchomienie sprzedaży gazu z łupków oznacza, w rozumieniu branży, uruchomienie co najmniej kilkudziesięciu odwiertów produkcyjnych poprzedzone budową odpowiedniej infrastruktury wydobywczej i przesyłowej.

Marcin Zięba
Autor jest dyrektorem generalnym Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego
 
Dodane przez prakseda dnia grudnia 20 2013 20:39:26 · 9 Komentarzy · 347 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.