Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Polskie złoto wróci do kraju?
Autor raportu zwrócił wagę na niebezpieczeństwo leasingu, jakiemu mogą podlegać polskie sztaby złota, znajdujące się głównie w Skarbcu Banku Anglii. Banki centralne pożyczają bowiem złoto bankom komercyjnym na procent. Te z kolei sprzedają je na rynku, uzyskując gotówkę do swoich operacji. W rezultacie złoty kruszec często zmienia właścicieli i miejsce przechowania. Michał Wróblewski argumentował, że posiadanie dużych ilości złota w krajowych skarbcach jest bardzo ważne ze względu na zabezpieczenie środków finansowych na przyszłość i zapewnienie stabilności finansowej kraju.

Podczas wybuchu kryzysu finansowego w 2008 r., którego efekty odczuwalne są do dzisiaj, wiele państw po 20 latach sięgnęło po złoto, poszerzając swoje rezerwy - np. Chiny, Rosja, Korea, Brazylia i inne kraje. Na początku 2013 r. tempa nabrał inny trend - sprowadzania złota z zagranicy, do którego przekonuje się coraz więcej państw, jak Niemcy, Szwajcaria, czy Belgia. Niemcy, które zażądały niedawno od USA wydania 300 ton niemieckiego złota, otrzymają je, według ustaleń, dopiero w 2020 r. Oznacza to, że faktyczna ilość zdeponowanego w USA niemieckiego złota jest znacznie niższa, niż oficjalnie deklarowana.

W Polsce podjęta została inicjatywa na rzecz odzyskania złotych rezerw. Mennica Wrocławska oraz eksperci rynku złota zapoczątkowali akcję "Oddajcie Nasze Złoto", którą obecnie wspiera już kilka tysięcy osób. Niestety, decyzje szeregu państw o sprowadzeniu złota nie cieszą się zainteresowaniem polskich władz, szczególnie prezesa Narodowego Banku Polskiego. Nic dziwnego - podczas niedawnej konferencji z okazji 25. rocznicy uchwalenia tzw. ustawy Wilczka prof. Marek Belka wypowiedział się w niechętny sposób o standardzie złota jako idei ograniczającej możliwość tworzenia pustego pieniądza przez państwo.

Różne państwa na świecie poszerzają swoje zasoby kruszcu i sprowadzają złoto z zagranicy, aby zabezpieczyć swoją sytuację finansową przed powrotem kryzysu i zapewnić stabilność finansową kraju. Posiadanie odpowiednio rozbudowanych rezerw cennego metalu jest także dobrym punktem wyjściowym do przeprowadzenia ważnych reform monetarnych w przyszłości.

Tomasz Tokarski
wgospodarce.pl
 
Dodane przez prakseda dnia grudnia 26 2013 09:27:30 · 9 Komentarzy · 23 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.