Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Aleksander Ścios - część II wywiadu
3. Ile z wyborów parlamentarnych w Polsce mogło zostać sfałszowanych?

Aleksander Ścios :
Nie jestem w stanie odpowiedzieć na tak sformułowane pytanie. Zakładając, że w latach 1989- 91 narzucono Polakom ściśle określony układ „sił politycznych” (partie w granicach „konsensusu okrągłego stołu”) i fatalną ordynację wyborczą, a przez cały okres III RP dbano (również metodami służb specjalnych) o zachowanie tego układu, można uznać, że żadne z wyborów nie odbywały się zgodnie z zasadami demokracji. Poza tym, ostatnie wybory samorządowe i prezydenckie przyniosły przypadki oczywistych „cudów nad urną” i należy podejrzewać, że obecna władza nie cofnie się przed próbami fałszowania wyborów parlamentarnych.

4. Z kim nawiązać sojusze a kogo trzymać na dystans?

Aleksander Ścios :
Domyślam się, że w pytaniu chodzi o sojusze partyjne, polityczne. W obecnym układzie opozycja (a jest nią tylko PiS) nie ma żadnych szans na porozumienie z partiami parlamentarnymi. Istnieje mocny sojusz - wszyscy przeciwko PiS - i stanowi on trwały element polskiej sceny politycznej. Dlatego o wygranych wyborach będziemy mogli mówić tylko wówczas, gdy PiS będzie w stanie stworzyć samodzielny rząd. Każda koalicja posłuży do zniszczenia tej partii.
Nie wierzę natomiast, by istniała możliwość zjednoczenia „prawicy”. Głownie dlatego, że poza PiS-em stanowi ona konglomerat egzotycznych postaci i chorobliwych ambicji, ale również agenturalnych powiązań. Gdyby taka możliwość istniała, a środowiska prawicowe były dojrzałe i odpowiedzialne, integracja nastąpiłaby już po tragedii smoleńskiej. Wybory prezydenckie rozwiały wszelkie wątpliwości i pokazały wyraziście, kto jest kim na „polskiej prawicy”. Dlatego sądzę, że w ocenie rzeczywistych intencji i wartości poszczególnych środowisk, warto stosować „optykę smoleńską”. To prawdziwie polski, narodowy punkt widzenia.


5. Co sądzi Pan jako bloger o portalach i blogach politycznych? Czy mogą być formą oddziaływania na rzeczywistość czy to tylko takie internetowe bicie piany? Ma Pan swoich faworytów lub ulubione adresy?

Aleksander Ścios :
Od kilku lat Internet staje się jedynym miejscem wolnej wymiany myśli, a zatem w sposób naturalny rośnie również znaczenie blogów politycznych. Naturalny, bo żyjemy w państwie, które nie posiada wolnych mediów. Portale i blogi wypełniają tę istotną lukę, stając się faktycznymi przekaźnikami informacji. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie tzw. wiodące media są składowym elementem aparatu władzy i stojąc na straży jej interesów nie mogą być traktowane jako rzecznicy społeczeństwa.
To na blogach politycznych trwa autentyczna dyskusja i pojawiają się informacje, których próżno szukać w tzw. mainstreamie. Sądzę nawet, że wielu znanych pracowników medialnych szeroko korzysta z przekazu blogerskiego, a część z nich, (działając anonimowo) wykonuje na blogach zlecone zadania. Ci ludzie doskonale zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie dla ich profesji – rządowych propagandystów, stwarza wolna od cenzury wymiana poglądów.
Istnieje dość skuteczny sposób na zwiększenie roli przekazu internetowego i uczynienia z niego ważnego narzędzia w walce o prawdę. Wielokrotnie namawiałem, by w całości odrzucać przekaz ośrodków propagandy, nie dyskutować z ich tezami, ignorować ich produkcje, nie uwiarygodniać mianem dziennikarzy i nie podejmować propagowanych tematów i interpretacji. Traktować w sposób identyczny, jak traktowaliśmy „media” PRL-u, gdy nikomu z prawdziwych opozycjonistów nie przyszłoby do głowy dyskutować z tezami „Trybuny Ludu” czy „Żołnierza Wolności”. Niestety istnieje fatalna „pokusa polemiki”, w której ujawnia się porażająca niedojrzałość niektórych środowisk blogerskich i prawicowych. Dla wielu z nich, przekaz ośrodków propagandy stanowi podstawę własnych refleksji i zakreśla obszar zainteresowań. Dotyczy to również polityków PiS-u, którzy podążają bezwiednie za licznymi „wrzutkami” i prowokacjami funkcjonariuszy medialnych i podejmują tematy dalekie od spraw istotnych.
Myślę, że szczególnie w okresie wyborczym, trzeba budować samodzielny przekaz, proponować własną narrację i treści, ujawniać sprawy nieobecne w rządowych mediach, ukazywać rzeczywiste mechanizmy i intencje władzy.
Z całą pewnością wolno powiedzieć, że publikacje blogowe i aktywność internetowa znajduje odbicie w realnych działaniach. Chodzi nie tylko o różnego rodzaju cenne inicjatywy społeczne powstałe w środowiskach blogerskich (Stowarzyszenie Blogmedia24 jest tu doskonałym przykładem efektywności) ale również o konkretne decyzje i wypowiedzi polityków, aktywność posłów (interpelacje) czy publikacje mainstreamowe. Jestem wręcz przekonany, że jeśli odczuwamy odradzanie się świadomości społecznej i powolne uwalnianie od fałszu propagandy – zawdzięczamy to w dużej mierze roli przekazu internetowego.
Ten proces oddziaływania na rzeczywistość, możemy obserwować szczególnie po tragedii 10 kwietnia, gdy blogi internetowe stały się jedynym miejscem, w którym trwa rzeczywiste śledztwo smoleńskie. Publikacja „Białej księgi. Pytania w sprawie katastrofy smoleńskiej” oraz potwierdzenie i wykorzystanie w toku prac parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy wielu wątków obecnych w dyskusjach blogerskich – jest również dowodem na mocny związek Internetu z rzeczywistością.
Trudno byłoby mi wymienić głównych „faworytów lub ulubione adresy”. Zaglądam w wiele miejsc Internetu i korzystam z dziesiątek polskich i zagranicznych portali. W zależności od potrzeb i tematyki. W sprawach Rosji np. kresy24.pl, svobodanews.ru, marker.ru., OSW, compromat.ru, ale też propagandowy polish.ruvr.ru. Zawsze czytam blog FYM-a i księdza Isakowicza-Zaleskiego.

CIĄG DALSZY NASTĄPI
 
Dodane przez prakseda dnia czerwca 05 2011 19:45:34 · 9 Komentarzy · 279 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.