Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Gry wojenne Pałacu
Zastrzeżona notatka z przebiegu prawie dwugodzinnej rozmowy z 18 maja 2010 r. w siedzibie resortu obrony przy ulicy Klonowej w Warszawie znajduje się w zbiorze akt Dowództwa Sił Powietrznych. "Zapytałem Pana Ministra o to, kto jest planowany na stanowisko Dowódcy Sił Powietrznych, wskazując również, że posiadam jakieś informacje w tej sprawie od Szefa Sztabu Generalnego z dnia wczorajszego. Pan Minister powiedział, że Dowódcą będzie gen. dyw. Sławomir Dygnatowski, co zostało już ostatecznie ustalone, i że jest mu przykro, że nie będziemy pracować razem. Wyraziłem w tej kwestii swoje podziękowanie, zaznaczając, że jest to bardzo dobre rozwiązanie dla Sił Powietrznych, o czym po wyjściu z rozmowy od Pana Ministra poinformowałem telefonicznie gen. Dygnatowskiego, składając mu gratulacje" - napisał pełniący wówczas czasowo obowiązki dowódcy Sił Powietrznych gen. Krzysztof Załęski, który był jednym z czterech uczestników spotkania. Sam Załęski pytany przez "Nasz Dziennik" o notatkę zaznacza, że nie chce już wracać do tej sprawy, odsyłając nas do ministra obrony narodowej. Jakie były powody wycofania kandydatury gen. Sławomira Dygnatowskiego? I kto ją zablokował? Żadna z instytucji w łańcuchu decyzyjnym, w którym zapadały rozstrzygnięcia dotyczące obsady stanowiska dowódcy Sił Powietrznych, nie przyznaje się dziś do autorstwa koncepcji zaniechania wyboru Dygnatowskiego na rzecz gen. Lecha Majewskiego. Z informacji, jaką oficjalnie uzyskaliśmy w resorcie obrony, wynika, że jedynym depozytariuszem wiedzy na ten temat jest Bronisław Komorowski. "Uprzejmie informujemy, iż zgodnie z artykułem 134 (ust. 3) Konstytucji RP, to Prezydent Rzeczpospolitej mianuje dowódców rodzajów Sił Zbrojnych i w związku z tym, zadane przez Pana pytania należy skierować do Kancelarii Prezydenta RP" - napisał w odpowiedzi na nasze pytania Departament Prasowo-Informacyjny MON. Podobnie zareagowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. "O sprawach kadrowych nie informujemy mediów" - napisała Joanna Kwaśniewska-Wróbel, rzecznik prasowy BBN.

Z przywołanego fragmentu utajnionej notatki z 18 maja wynika, że decyzja o powołaniu gen. Sławomira Dygnatowskiego na stanowisko dowódcy Sił Powietrznych została już "ostatecznie ustalona". Dygnatowskiemu zaczęto składać już gratulacje. Skąd więc nagła zmiana i niespodziewane wysunięcie kandydatury gen. Lecha Majewskiego? Jak ustalił "Nasz Dziennik", swoją rolę miał odegrać tutaj gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, blisko związany z obecnym prezydentem Bronisławem Komorowskim. To właśnie z Koziejem miał prowadzić rozmowy gen. Majewski przed objęciem stanowiska dowódcy Sił Powietrznych. W konsultacje zaangażowany był też gen. Andrzej Dulęba, dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w latach 1999-2002. Efektem tych spotkań miała być rozmowa Kozieja z Komorowskim, po której to generał Majewski został dowódcą Sił Powietrznych. Pytany o kulisy rozmów minister Koziej zdecydowanie się dziś od nich odżegnuje. "W imieniu szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministra Stanisława Kozieja (...) oświadczam, że te informacje nie mają nic wspólnego z prawdą" - napisał rzecznik prasowy BBN.

W opinii wielu wojskowych, kandydatura gen. Dygnatowskiego na stanowisko dowódcy Sił Powietrznych była wariantem optymalnym po śmierci generała Andrzeja Błasika. Dygnatowski to oficer, którego ścieżka szkolenia przebiegała z pominięciem moskiewskich szkół wojskowych. Jest absolwentem Akademii Obrony NATO w Rzymie, pod koniec 2006 r. zaczął pełnić obowiązki szefa Sztabu Dowództwa Sił Powietrznych, zaś w kolejnym roku - w uznaniu za zasługi na rzecz obronności oraz wspierania procesu rozwoju Sił Powietrznych - objął stanowisko dowódcy Centrum Operacji Powietrznych. Od 11 lutego 2008 r. pełnił natomiast obowiązki zastępcy dowódcy Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. Dygnatowski jest pilotem I klasy, jego nalot ogólny wynosi 1350 godzin, w tym 350 godzin na samolocie MiG-29. Latał także na samolotach TS-11 Iskra, Lim-2 oraz MiG-21. Dziś gen. Sławomir Dygnatowski jest zastępcą Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

"Nasz Dziennik" zwrócił się do Kancelarii Prezydenta o wyjaśnienie powodów nagłego wycofania kandydatury gen. Sławomira Dygnatowskiego. Na odpowiedź czekamy.

Z zarejestrowanej i dołączonej do akt w Dowództwie Sił Powietrznych notatki z rozmowy z Bogdanem Klichem wynika również, że szef MON naciskał na gen. Krzysztofa Załęskiego, by formalnie wycofał swój krytyczny raport na temat stanu Sił Powietrznych. "Poinformowałem pana Ministra o odmowie na wycofanie "Raportu" (...) Podkreśliłem także, że sytuacja w lotnictwie, w wyniku dramatycznego niedofinansowania oraz w wyniku działań legislacyjnych podejmowanych w przeszłości w stosunku do żołnierzy zawodowych oraz działań organizacyjnych podejmowanych w stosunku do struktur jednostek Sił Powietrznych, spowodowały, że sytuacja w utrzymaniu we właściwym stanie technicznym sprzętu jest tragiczna i bez jej rzetelnej oceny oraz podjęcia wskazanych problemów nie można oczekiwać istotnych zmian systemowych. Nie zmienią tego działania DSP oraz opracowywane już dokumenty, instrukcje, metodyki" - czytamy w dokumencie.

Piotr Czartoryski-Sziler * Nasz Dziennik




 
Dodane przez prakseda dnia czerwca 15 2011 20:19:07 · 9 Komentarzy · 267 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.