Wiceminister Skarbu Państwa Rafał Baniak podczas środowego posiedzenia Sejmu nie zdementował informacji o tak wysokim udziale Rosjan w tej strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa spółce. Zasłaniając się dobrem akcjonariuszy oraz reakcją giełdy nie odpowiedział w zasadzie na żadne z postawionych mu przez opozycję (zarówno po prawej, jak i po lewej stronie sceny politycznej) pytań.
- Czy chce pan przez to powiedzieć Polakom, że udzieli im pan mniej informacji, niż posiadają Rosjanie na temat tej istotnej dla nich spółki ? - indagowała poseł Beata Szydło (PiS). - W planie prywatyzacji Grupa Azoty nie została oznaczona jako spółka strategiczna - zaznaczyła.
Tymczasem Baniak, który z uporem powtarzał, że Grupa Azoty to spółka strategiczna Skarbu Państwa, nie był w stanie wskazać, w jakim wiążącym dokumencie znalazł się taki zapis. Jego zdaniem definicja "podmiotu strategicznego" tudzież "spółki strategicznej" Skarbu Państwa po prostu nie istnieje.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że wspomniana definicja nie tylko istnieje, lecz jest dość precyzyjna - zgodnie z polskim prawem za strategiczne uważa się wszystkie spółki ujęte w wykazie będącym rozporządzeniem Rady Ministrów do ustawy z 3 czerwca 2005 r. o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego (Dz. U. z 2005 r. Nr. 132, poz. 1108)
Należy zauważyć, że wpisania Grupy Azoty na listę spółek strategicznych dla Skarbu Państwa w marcu bieżącego roku domagało się Prawo i Sprawiedliwość. To zmiana w polityce tej partii względem przedsiębiorstw skupionych we wspomnianej grupie, ponieważ już w 2006 r. - co zresztą wytknęła partii Jarosława Kaczyńskiego jedna z posłanek rządzącej koalicji - to samo ugrupowanie, które teraz grzmiało z mównicy, samo przeznaczyło polską chemię na sprzedaż.
Co do tego, że mamy do czynienia z wrogim przejęciem nie ma w zasadzie żadnych wątpliwości. Na dodatek spółkę silniejszą przejęła spółka słabsza, co wcale dobrze nie wróży na przyszłość. W zeszłym roku - przypomniała poseł Beata Szydło - Acron odnotował stratę 3 mld rubli, podczas gdy zysk Azotów wyniósł 714 mln złotych.
Karolina Maria Koter
Dodane przez prakseda
dnia czerwca 29 2014 08:42:38 ·
9 Komentarzy ·
21 Czytań ·
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Louisroano 14/10/2017 22:25 Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie LLK 11/02/2011 10:06 Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji.
Pozdrawiam LLK